Vítám na našich stránkách všechny milovníky pejsků a kolií zejména.

Jmenuji se Vlasta Lužová a spolu s manželem Františkem jsme majiteli našich dvou psích kluků Deanna a Fredyho, celými jmény tedy Deann Gold Fredina Agi a Fredy Black Fredina Agi.

Z našich pejskařských začátků - první pes byl také kolie dlouhosrstá, Rony Gold Zlatý jantar, jeho činností bylo běhat kolem domu, po zahradě, ohlásit, že se někdo blíží k brance a byl to rodinný mazel… musím ale přiznat, že výcvikem či jinými aktivitami byl téměř nedotčený. Ovšem jeho mírná a milá povaha nepřítomnost výcviku vyvažovala.

Po odchodu Ronyčka, v jeho dvanácti letech, jsme si v roce 2010 pořídili v CHS Fredina Agi našeho v pořadí druhého zlatého koliáka Deanna, našeho Dýnečka.

To už jsme byli rozhodnutí, že se budeme snažit i o výcvik, aby pejsek nerostl jako dříví v lese :-)

Jak jsme se dostali k vystavování, to si už ani nevybavuji, ale souvisí to se spoluprací s našimi, teď už kamarády, ve Psí škola Novaro Rohatec, zejména s cvičitelkou Jitkou Novákovou. Ta chtěla, aby naše snažení někam směřovalo, takže popud vzešel hlavně od ní, samozřejmě ve spolupráci s Karin Holainovou, chovatelkou a majitelkou CHS Fredina Agi…a tak nějak nenápadně a zvolna jsme se dostali do kolotoče vystavování…

Dýneček ale zahájil účast na výstavách později, než to bývá zvykem u výstavních psů dnes.

Z našich výstavních začátků s ním si vybavuji hlavně to, že se nám s manželem zalíbilo v této příjemné společnosti pejskařů - koliářů, stala se z toho postupně zábava, koníček. Abychom dostáli slovu, tak pracujeme i na poslušnosti. Deanek udělal dosud dvě zkoušky, více uvádím v  rubrice Naši psi.

Časem jsme zjistili, že jeden pes je málo a jelikož původně jsme po našem prvním zlatém koliákovi uvažovali o trikolórním psovi, nyní padla tedy volba na trikoše. A „konkurz“ na nového člena smečky začátkem roku 2013 vyhrál Fredy Black Fredina Agi :-)

Na dvoře začalo být velmi čile a živo. Fredy byl podle rozhodčích výstavně perspektivnější, tak jsme se s ním dali usilovněji na výstavní dráhu, zatímco v Deannovi jsme objevili vlohy pro agility sport. Fredy se této činnosti také věnuje, má ovšem úplně jiný přístup k tréninku i k agility vůbec. Z hlediska výsledků se ale už na Deanka dotahuje. Fredy už také složil druhou zkoušku z poslušnosti. Naše případné pokroky v tomto směru budu uvádět postupně v rubrice Novinky.

Protože oba dva naši psi splnili podmínky pro uchovnění, nechali jsme je zbonitovat a mohou být využiti ke krytí.

 

Poděkování

Na tomto místě bych ráda poděkovala „naší chovatelce“ Karin Holainové, majitelce CHS Fredina Agi, zejména za ty naše dva chlupaté kámoše a také za její péči a stálou spolupráci s námi.

Dále chci poděkovat majitelům Psí školy Novaro Rohatec, že nám tak neúnavně vtloukají do hlavy odborné pejskařské rady.